14.6 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůPro mužeSprávná dávka opalovacího krému? V množství alespoň 6 lžiček: Jakého a proč?...

Správná dávka opalovacího krému? V množství alespoň 6 lžiček: Jakého a proč? Důležité zásady při opalování připomíná lékařka

Opět jsou před námi slunečné dny. My mámy se snažíme během horka dbát zejména na pokožku dětí a chránit je před sluncem. Často se ale stává, že na sebe zapomeneme, jak se tedy opalovat tak, aby ani nám slunce neublížilo? Jak se správně opalovat a nespálit se? Kolik krému bychom si měli nanášet a čemu je třeba se vyhýbat, radí kožní lékařka.
Jak se chránit před sluncem?
Dbáte o to, abyste se před sluncem chránili nebo poctivě natíráte pouze děti a na sebe zapomínáte? Všechny chceme být v létě krásně bronzově opálené. Ještě stále si mnohé ženy myslí, že se dokážou krásně opálit jen tehdy, pokud se buď nenatřou nebo použijí minimální ochranný faktor. Opalujte se ale tak, aby vám slunce neublížilo. Slunce, relax, voda, dobrý drink či kniha. To je ideální představa dovolenkového dne. Užít si jej můžete naplno, ale přitom bezpečně!

Jaké opalování je zdravé?
Vystavovat své tělo při opalování příliš velké UV paprskům a bez dostatečné ochrany je opravdu nebezpečné. Nejde zde jen o riziko krátkodobého spálení, ale zejména o dlouhodobé vlivy. „Zdravé opalování, resp. zdravý pobyt na slunci neexistuje. V atmosféře jsou paprsky, které přes ozónovou díru dopadají na zemský povrch v létě v mnohem větší intenzitě. UV záření způsobuje různá vážná onkologická onemocnění,“ vysvětlila na úvod kožní lékařka Michaela Dubčeková.

Děti na slunci podle věku: Do 6 měsíců vůbec, vysvětluje lékařka a co později? Jak vybrat opalovací krém i povinná letní výbava
Krém s ÚV faktorem 50+, klobouk, brýle a lehké oblečení. To by měla být povinná výbava každého dítěte během horkých dnů. Při pobytu venku dbejte na několik pravidel.
Proč hnědneme?
Každá žena se chce v létě opálit a mít nádherně zářivý bronzový nádech pleti. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč pokožka změní barvu? Hnědnutí je přirozený obranný mechanismus kůže před jejím spálením. V těle buňky těsně pod kůží stimulují vyšší produkci melaninu, a to způsobí hnědnutí, ale je to reakce kůže na poškození organizmu UV paprsky.

Když se už chcete opalovat a zanechat na pokožce co nejmenší následky, nezapomeňte na kvalitní opalovací krém, který by měl být během horkých letních dnů vaší povinnou výbavou. Různé oleje bez UV ochrany rovnou vyhoďte do koše.

„Když chcete být na slunci, tak jedině s krémem s faktorem SPF 50. Při koupi krému je důležité uvědomit si, jaký fototyp pleti jste, ale i to, od jaké zeměpisné šířky se chystáte na dovolenou, ať budete u rovníku nebo v zemi na severu. Fototyp pleti člověka, například modrooký světlovlasý blonďák, musí mít vyšší faktor a fototyp lidí s hnědýma očima si mohou dovolit trochu nižší SPF,“ vysvětlila lékařka.

Kolik krému nanést? Lékařka řadí asi 6 čajových lžiček na celé tělo
Důležité je soustředit se na správný objem krému, který si na tělo nanesete i na frekvenci natírání. Odborníci doporučují na 1 cm2 těla použít 2 miligramy krému, tedy asi 6 čajových lžiček na celé tělo dospělého člověka. Když si nanesete krému méně, snižujete svoji ochranu. No a nakrémujte se v dostatečném předstihu, tedy ještě doma před odjezdem na pláž.

Krém byste si měli znovu aplikovat po každém vykoupání v moři či bazénu, a při nadměrném letním pocení několikrát denně. „Každý krém po 2 hodinách oxiduje a jeho účinek ochrany klesá,“ doplnila odbornice.

Smiling female wearing swimsuit with straw hat and smearing sunblock lotion on face looking at camera on blurred background

Už mám základ
Mnohé ženy staví na to, že si na dovolené během prvních dnů udělají pěkný hnědý základ a ke konci dovolené už změní opalovací krém za přípravek s nižším UV faktorem. Podle kožní lékařky to není rozumné řešení. \“Na dovolené na nás dopadá stále tentýž sluneční paprsek ve stejné intenzitě na naši kůži,\“ upozornila Dubčeková.

Příprava pokožky
Ženy se často snaží na opalování pokožky na dovolené připravit a několik dní před odjezdem užívají betakaroten v tabletách, jedí mrkev nebo meruňky, které přírodní betakaroten obsahují, nebo si alespoň dopřejí peeling, aby se zbavili odumřelé kůže. „Jsou to antioxidanty, které svým způsobem zachytí útok volných radikálů, které při opalování vznikají, ale není to předpříprava kůže na úplnou ochranu. Příprava na opalování neexistuje,“ opět zdůraznila kožní lékařka.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek