13.8 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyJak se dá shodit web Amazonu jedním klikem

Jak se dá shodit web Amazonu jedním klikem

Apple novinky
Novinky jsme podrobně rozepsali v předchozím newslettru. Zajímavý je ale jejich kontext. Zejména to, že Apple po letech otevírá videohovory FaceTime pro uživatele jiných zařízení.

Rok pandemie ukázal, že schopnost snadno a spolehlivě připojit ke společnému hovoru kohokoli je pro konferenční hovory tak velká konkurenční výhoda, že jí neodolává ani síla značky Apple. K probíhajícímu FaceTime hovoru se bude dát připojit přes web z jakéhokoli zařízení.

Podobnou funkci zapracoval na prominentní místa svých komunikačních aplikací i Google či Microsoft, ale zejména v prvních měsících masové práce z domova se ukázalo, že spolehlivost a jednoduchost, se kterou přišel Zoom byla pro uživatele nenahraditelná.

Další do sbírky důkazů, že pro rozšíření jakékoli technologie je klíčové v první řadě to aby jednoduše spolehlivě fungovala.

Apple dále oznámilo novinky kolem služby iCloud a nové aktualizace operačních systémů. Podrobně je David rozebíral v podcastem speciály.

Jako jeden člověk shodil polovinu internetu
Pokud jste někdy omylem nenávratně smazali důležitý soubor nebo rozhasili důležitý systém v práci, příliš se tím netrapte. Jeden člověk dokázal svépomocí shodit na hodiny velkou část internetu.

Začátkem týdne jeden z uživatelů služby Fastly vyklikal ve svém profilu kombinaci nastavení, která narazila na chybu v systémech firmy a kaskádově začala shazovat službu pro jiné klienty. Mezi ně patří například Amazon, NY Times či BBC. Výsledkem byl výpadek, který pro některé weby trval až dvě hodiny a odhadem stál nejméně desítky milionů dolarů v uniklých tržbách.

Uživatel umylem naděbil na chybu v systému serverové sítě Fastly, která se poté kaskádově rozšířila mezi jiné zákazníky. Fastly je takzvaná Content delivery network (CDN – síť pro doručování obsahu) a její služby si kupují velké internetové firmy (například média či online obchody), které potřebují doručovat obsah velkému množství zákazníků po celém světě.

Fastly udržuje na svých serverech kopie obsahu článků nebo stránek, a pokud si čtenář otevře řekněme stránku BBC, obsah se mu ve skutečnosti načte ze serverů Fastly, které jsou mu fyzicky blíže a přizpůsobují obsah tak, aby se na jeho zařízení co nejrychleji zobrazil.

Takzvané CDN jsou dnes klíčové pro běžné fungování internetu. Jejich celosvětová infrastruktura umožňuje webům poskytovat svůj obsah globálně bez velkých počátečních investic. Zároveň je těchto firem jen pár, což znamená, že jejich spojený výpadek by mohl způsobit celosvětovou odstávku velkých částí internetu. Ono ta decentralizovaná počítačová síť už není tak decentralizovaná jako by se zdálo.

FBI dělala technickou podporu zločincům
Komunikační služba Anom zločincům roky prodávala nesledovatelné a zabezpečené mobily. Měly být důsledně zašifrovány tak, aby se zprávy nikdy nemohly dostat do rukou policie nebo kriminální konkurence.

Službu ale ve skutečnosti provozovala americká FBI, která do ní vestavěla zadní dvířka a zločince sledovala. Operaci ukončila zatčením přibližně 800 lidí po celém světě. Během provozu zachytili 25 milionů zpráv ve více než 40 jazycích.

FBI operaci rozběhla, když zavřela firmu, která se specializovala na prodej komunikačních služeb zločincům. Probrala část jejích pracovníků a vytvořila falešnou firmu. Tu aktivně nabízela zločineckým organizacím, a zároveň cíleně vytlačovala z trhu ostatní konkurenci.

Služba v praxi prodávala telefon, ve kterém byly vymknuty všechny běžné funkce. Dali se z něj posílat jen zprávy a fotografie, které byly po cestě zašifrovány. FBI ale měla takříkajíc univerzální klíč a uměla zprávy zachytit a otevřít.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek