13.8 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyApple ukázal iOS 15, volání přes FaceTime bude dostupné všude

Apple ukázal iOS 15, volání přes FaceTime bude dostupné všude

Apple otevřel svoji vývojářskou konferenci WWDC již tradičně téměř dvouhodinovou prezentací novinek. WWDC se koná druhý rok virtuálně. Zatímco minulý rok Tim Cook vyprávěl v prázdném sále, tentokrát v ní byli virtuálně přítomni účastníci v podobě svých avatarů.

Nejvíce času věnovali představitelé společnosti představení nové verze operačního systému iOS 15, který vyjde na podzim spolu s uvedením nové generace iPhonů. Postupně ukázaly i novinky na ostatních operačních systémech (iPadOS 15, macOS Monterey, watchOS 8).

Kromě toho bylo prezentováno několik vylepšení mnoha nativních aplikací Apple jako Počasí, Mail, Zdraví, Wallet či Mapy.

Předplatitelé úložiště iCloud získají nové funkce jako ochranu soukromí v e-mailech (Mail nebude posílat info odesílatelům o IP adrese ani, zda příjemce otevřel zprávu), možnost vytvořit jednoduše alternativní e-mail, který bude přeposílat zprávy, ale může jej uživatel kdykoli zrušit a VPN, kterou Apple nazývá Private Relay.

Novinky v iOS 15: Sdílení hudby a videí v hovorech, kopírování textu z obrázků, nové notifikace.
iOS 15 – FaceTime pro všechny, nové notifikace a lepší Počasí
Změn v iOS 15 je několik, jednou z velkých je možnost nastavit si systémový status (v práci, víkend, dovolená), který se poté přenese do jednotlivých aplikací a rozhoduje o tom, které notifikace ukáže a které ne. A také sdílení hudby a videí v hovorech.

Apple poprvé otevírá volání přes FaceTime i pro uživatele zařízení jiných značek. Volání budou moci uživatelé sdílet přes odkaz a připojit se bude moci kdokoli na ledajakém zařízení. FaceTime přidává také rozmazání pozadí, sdílení obrazu či jiné funkcionality, dnes již běžné při konferenčních hovorech.

Společnost předělala notifikace a přidala možnost systémově nastavit status.

Lidé ve vybraných státech v USA si budou moci do aplikace Wallet (peněženka) nahrát také řidičský průkaz a Apple přidává i podporu pro další karty, například i hotelové či odemykání auta i jiným značkám než BMW.

Mění se i Safari (na mobilu i desktopu), bude mít zjednodušené schovávací menu se změněnou polohou dolů. Aktualizace se dočkala i aplikace Počasí, ve které je vidět vliv po akvizici apky Dark Sky z minulého roku.

Mapy dostávají několik funkcí, které známe také z Google Map jako například navigace přes rozšířenou realitu, když se orientační šipky zbrazují přes kameru telefonu.

Další novinkou, kterou znají uživatelé z Google aplikace či Androidu a přichází také na iOS je rozpoznávání textu na obrázcích a možnost je kopírovat.

iPadOS, macOS Monterey a iCloud+
Největší změnou v iPadOS bude nový multitasking, ve kterém přibude funkce podobná z desktopu a mělo by to přinést lepší přepínání mezi otevřenými aplikacemi.

Kromě toho si budou moci uživatelé umístit widgety kamkoli a vývojáři aplikací budou moci vytvářet apky pro iPhone a iPad i na iPadu přes aplikaci Xcode.

Aktualizace macOS Monterey přinese další designové přiblížení se k iPadOS (například ovládací panel), redesign prohlížeče Safari, či možnost přecházet mezi zařízeními bez kabelového připojení a využívat například periferie z počítače i na iPadu, případně sdílet video na iMacu jakoby to bylo TV.

Apple už tradičně věnoval čas i novinkám ohledně ochrany soukromí, které tentokrát zabalil do iCloud+. Bude dostupné pro všechny předplatitele služby iCloud. Jedná se o nesledování e-mailů v aplikaci Mail, možnost vytvoření anonymních emailů přímo v systému pro účely přihlašování se na různé weby nebo služby či vlastní VPN nazvanou Private Relay.

Velký prostor dostaly také vylepšení v aplikaci Zdraví, do kterého si mohou uživatelé nahrávat zdravotní karty či výsledky vyšetření, a budou moci bezpečně sdílet údaje se svým doktorem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek