8.2 C
Brno
Úterý, 16 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůPro mužeEU říká, že její digitální peněženka nám ušetří miliardy

EU říká, že její digitální peněženka nám ušetří miliardy

Evropská unie chystá jednotnou digitální identitu
Všichni občané Evropské unie by měli mít možnost spojit své digitální identity pod jednu univerzální aplikaci. Ta by měla fungovat ve všech zemích, kde dokáže prokázat vaši totožnost, řidičské oprávnění či rezervaci hotelového pokoje či letenky. Brusel chce postavit univerzální standard, který by měly podporovat všechny národní státy, ale bude otevřen i pro firmy.

Aplikace by měla zajišťovat lepší ochranu soukromí než řešení velkých technologických firem. Podle prvního návrhu se zdá, že řešení budou nakonec stejně zavádět jednotlivé členské státy, ale v tento moment nejsou jasné přesné podmínky fungování celého systému. Evropská komise bude do roku 2022 sbírat připomínky a chystat podklady.

Bude velmi záležet na tom, co všechno bude nakonec systém vyžadovat od digitalizovaných systémů národních vlád. V principu by nás Brusel mohl donutit zcivilizovat a uklidit nepořádek v digitalizaci, což ale bude pravděpodobně politicky neprůchozí nejen pro slovenské politiky.

Unie podle nepotvrzených zpráv uvažuje o tom, že odmítne fúzi firem Nvidia a Arm. V pozadí rozhodnutí má být obava, že v případě rozpadu transatlantických vztahů by Evropa mohla zůstat bez přístupu k výkonným čipům.

Před summitem Bidenovy administrativy v Bruselu se oživil skandál odposlechu EU lídrů americkou tajnou službou z roku 2013. Dánská veřejnoprávní TV a rozhlas ve spolupráci s dalšími evropskými médii zveřejnila informaci, že NSA tehdy pomáhala s odposlechem i dánská tajná služba. Jako přímý následek této kauzy byl například zrušen Privacy Shield, což byla dohoda o výměně a bezpečném uchovávání dat mezi bloky USA a EU. Například to znamenalo, že data EU občanů mohla být na amerických serverech, avšak toto už neplatí. Právě Bidenova administrativa chce podobnou spolupráci obnovit. Na obnovu tlačí i různé mezinárodní korporace, pro které jsou aktuální pravidla přidanou byrokracií. Avšak EU chce od USA větší závazky a také zpřísnění federálních zákonů, jinými slovy EU říká: pojďte na náš level ochrany soukromí a můžeme se bavit. Samozřejmě, připomenutí kauzy odposlechu nedlouho před summitem důvěře před jednáními nepřidává.

NFT bublina praskla
Bublina prodeje certifikátů jedinečnosti pro digitální obsah postavená na blokchaine praskla.

Trh s takzvanými NFT, což jsou zjednodušeně virtuální žetony, které prokazují vlastnictví digitálního kusu umění, se od vrcholu na začátku května propadl o téměř 90 %. Aktivita navázaná na nárůst hodnoty kryptomen způsobila, že se začátkem května trhem promlely transakce v denní hodnotě přibližně 100 milionů dolarů. Za uplynulý týden se na celém trhu uskutečnily transakce za necelých 20 milionů dolarů.

Snižují se objemy obchodů i počet prodávajících a nakupujících. Pravděpodobně se obě vrátí, když se zvedá celý trh s kryptoměnami.

Uhlídejte si příval herních novinek
V červnu velká vydavatelství a firmy ohlásí nejvíce herních novinek za poslední měsíce. V sesterském newslettru Herní update jsme nachystali přehled plánovaných velkých sdělení.

  1. června – EA a Dice chystají k odhalení nové Battlefield hry.
  2. června – Summer Games Fest Keynote, na které tradičně představí několik velkých titulů.
  3. června – Netflix Geeked Week. Netflix oznamuje nové tituly založené na hrách a komiksech. Pravděpodobně uvidíme záběry z titulů Witcher, Cuphead, Resident Evil a Cowboy Bebop.
  4. června – Ubisoft Forward.
  5. června – IGN Expo. Zatím blíže neurčená nová oznámení.
  6. června – Xbox a Bethesda oznámily společnou konferenci „Xbox & Bethesda Games Showcase“, na které v rámci 90 minut představí nové tituly.
  7. června – PC Gaming Show – oznámení her pro PC.
  8. června – Nintendo Dicrect s chystanými hrami pro Nintendo Switch.
  9. června – Začíná Steam Next Fest, během kterého zpřístupní stovky hratelných verzí nadcházejících her.
    Herní novinky podrobně rozebereme v nadcházejících vydáních newsletteru, který chodí každý čtvrtek ráno. Můžete se přihlásit k jeho odběru.

Jak bude i ekonomika tvůrců tlačit na Apple a Google
Na konci filmu 300 král Leonidas hodí oštěpem a těsně mine Xerxesa, avšak oštěp mu natrhne tváře a krvácí. 300 Sparťanů ukázalo, že i bůh (za kterého se Xerxes považoval) dokáže krvácet. A když to uvidí další, přidají se k odboji. Něco podobného předvedl Epic vůči Apple a už vidíme přidávat se další povstalce.

Ke konci soudního procesu Epic vs. Apple se začali ozývat různí analytici a upozornili, že tvz. ekonomika tvůrců (creator economy) by mohla být několikanásobně větší, kdyby nebyly digitální poplatky Apple a Googlu tak vysoké, zejména se však zmiňuje Apple.

Jedním z moderních příslibů internetu je, že kdokoli může začít dostávat za svou tvorbu zaplaceno, osloví-li správné publikum a technologičtí giganti i startupy vytvářejí pro tuto rostoucí ekonomiku nástroje. Avšak 30% poplatek z transakce, který si berou Apple s Googlem výrazně zpomalují růst ekonomiky tvůrců.

Dobrým příkladem je dřívější rozpočítání tržby 5 dolarů, které může utržit tvůrce na Twitteru (dosud dostupné jen v USA). Při udělení spropitného 5 dolarů dostane tvůrce reálně jen $2,80. To je 56%. 30% si berou Apple nebo Google ($1,50), Twitter a poplatky za transakční služby tvoří 14% ($0,70).

Například Facebook toto „zdanění“ řeší přímo na straně fanoušků. Ti si kupují hvězdičky (1 stojí přibližně $0,021, tedy 2 centy), které pak udělují tvůrcům (zejména při gamingu). Sociální síť vyplatí tvůrci $0,01 za jednu hvězdičku. Facebook si tedy nechává 48%, 30% jde Apple/Google, přibližně 3% na poplatky a 15% zůstane sociální síti.

Je dobré si touto matematikou projít zejména ve světě, kdy tvůrci nebo influencery chce být kdokoli a dopředu si vypočítat, jaké poplatky člověka čekají. A není třeba zapomenout pak ještě i na zdanění na straně státu. Výsledkem tak může být, že z celkové tržby zůstane tvůrci necelých 40%.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek