13.8 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyMicrosoft se rozhodl, že již nebude mít novou verzi Windows

Microsoft se rozhodl, že již nebude mít novou verzi Windows

Soud Applu a Epicu je u konce
Poslední svědectví ukončila soud mezi Apple a Epic Games. Firmy se soudí o to, jaké podmínky může Apple stanovovat pro vývojáře v obchodu s aplikacemi na iPhonech a iPadech. Epic tvrdí, že by si měl ve vlastní aplikaci umět provozovat vlastní platební bránu, Apple zase tvrdí, že ve svém ekosystému si může podmínky stanovit, jaké chce.

Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová měla fascinující výměnu se šéfem Apple. Timem Cookem. Celý český přepis naleznete v sesterském newslettru Herní update.

Zde je klíčová část rozhovoru, ve které soudkyně rozebírá to, jak a na jakém základě Apple nastavuje podmínky pro vývojáře.

Rogersová: Je to poměrně lukrativní. Zdá se, že je to lukrativní a zaměřené na impulsní nákupy, vhodnost čehož je úplně jiná otázka, která není vhodná pro antimonopolní právo, ale zdá se mi to být disproporční. Chápu váš argument o tom, že Apple přináší uživatelům (vývojářům) zákazníky. No po první interakci už udržují zákazníka tvůrci her. Zdá se mi, že na tom už Apple jen vytváří zisk.

Cook: Mám jiný názor, vaše ctihodnost. Myslím si, že my stojíme za vytvořením celého objemu obchodu na našem obchodě a děláme to tak, že na něj lákáme co největší publikum. Toho jsme schopni dosáhnout velkým množstvím bezplatných aplikací, ze kterých sice nezískáváme podíl prodeje, ale přinášejí mnoho hodnoty. Potom máme většinu lidí, kteří nám platí 15 procent a jen lidé, kteří mají největší výdělky platí 30 procent.

Rogersová: Ano, ale těch 15 procent… Souhlasíte se základním předpokladem, že konkurence je dobrá.

Apple v Epic Games. Kolorizované.
Cook: Myslím, že konkurence je skvělá. Máme ostré konkurenty.

Rogersová: Při nákupech v rámci aplikace ale konkurenci nemáte žádnou.

Cook: Ano, ale pokud jste hráč, můžete si to (digitální zboží) koupit na PlayStation od Sony, Xboxu od Microsoftu nebo konzole Switch od Nintenda.

Rogersová: Jen pokud víte o tom, že se to dá, že?

Cook: Ano, ale to už si musí odkomunikovat vývojář.

Rogersová: Ale jen pokud se rozhodnou, že upraví způsob, jakým věci dělají.

Cook: Většinou provozují obě možnosti.

Rogersová: Problém je, že s programem pro malé firmy pod milion dolarů v tržbách nebyl výsledkem konkurence. Alespoň podle toho, co jsem dosud viděla, bylo to spíše výsledkem tlaku vyšetřování či soudních sporů, nikoli konkurence.

Lidé, kteří sledují podobné spory, se shodují v tom, že soud pravděpodobně nepřinese rozsudek, který by nařídil Applu dělat hlubokou změnu obchodního modelu.

No proces může na firmu vytvořit tlak, který může směřovat k upravení pdmínek. Na rozsudek budeme pravděpodobně čekat několik měsíců a poražená strana sporu se téměř jistě odvolá k vyššímu soudu.

Ukliďte si digitální fotky
Google začíná od prvního června ruší neomezené úložiště pro digitální fotky ve službě Google Photos.

V praxi bude dlouhodobé používání služby zpoplatněno, neboť když vyčerpáte limit úložiště (pro většinu uživatelů je to otázka několika měsíců), Google si začne ptát měsíční platby za přidělení dalšího prostoru.

Částky nejsou vysoké, ale služba již nebude bezplatná. Je proto důležité rozhodnout se, kam fotky plánujete dlouhodobě uklidit.

Kolegové připravili sérii textů, které vám pomohou fotky uklidit do systému, který vám bude nejvíc vyhovovat a bude nejvýhodnější.

Jak přesně se mění pravidla pro Google Fotek
Šest alternativ pro zálohování fotek z telefonu
Jak si stáhnout fotky z Google Fotek a uložit je do jiné služby
Porovnání online úložišť
Proč Google vlastně začal fotky zpoplatňovat
Microsoft se smířil s Windows
Microsoft opustil myšlenku, že vytvoří odlehčenou verzi Windows pro přenosné počítače a zařízení se dvěma obrazovkami.

Po letech vývoje systém zrušily a části nového designu zapracují do standardní verze operačního systému. Pravděpodobně půjde o největší změnu designu za desetiletí, ale podrobnosti designu ukáží až za několik týdnů či měsíců.

Na každoroční vývojářské konferenci Build mimo jiné oznámili i to, že do systému pro tvoření aplikací Power Automate zapracují umělou inteligenci GPT-3. Ta dokáže běžný jazyk přepsat na počítačový kód.

Systém je jen v začátcích a bude umět psát jen malé části kódu, ale výhledově budete umět běžným jazykem napsat, jakou aplikaci potřebujete a systém vám ji celou, nebo téměř celou napíše.

Je to další krok ve snaze firmy zpřístupnit sofistikované funkce i uživatelům, kteří neumí programovat.

Viz také další oznámení z konference.

Proč je aplikace Poparazzi najednou tak populární
Poparazzi se ze dne na den dostala na přední příčky nejstahovanějších aplikací na App Store ve Spojených státech, ale i na Slovensku.

Princip aplikace je jednoduchý – fotíte pouze jiné lidi (neumožňuje fotit selfie), kteří vystupují jako „poparazzi“ vašich přátel. Ve vašem profilu se zase zobrazí vaše fotografie, které pořídili jiní lidé.

Poparazzi je veřejně dostupná a pro přihlášení nepotřebujete pozvánku. Avšak aplikace má zabudovaný jasný virální mechanismus.

Při nahrávání fotografie někoho jiného, kdo není v aplikaci, Poparazzi pošle této osobě SMS s informací, že byla zveřejněna jeho fotografie. Poparazzi si totiž ptá přístup ke kontaktům uživatele.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek