13.8 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůPro mužeRakev s Pelém vystavili v Santosu, rozloučit se přišli stovky fanoušků

Rakev s Pelém vystavili v Santosu, rozloučit se přišli stovky fanoušků

V Brazílii začala rozloučení s legendárním fotbalistou Pelém, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 82 let.

Rakev s pozůstatky trojnásobného mistra světa vystavili na stadionu klubu FC Santos, ve kterém Pelé přežil nejúspěšnější roky kariéry. Položili ji pod altán ve středovém kruhu stadionu Urbana Caldeira ve čtvrti Vila Belmiro.

S Pelém se přišly rozloučit stovky fanoušků. U rakve nechyběly kytice květin od Neymara, Romaria, představitelů Brazilské fotbalové federace či FC Santos.

Na stadion zavítal i prezident FIFA Gianni Infantino.

„Přišel jsem sem plný emocí a smutku, ale zároveň is úsměvem, protože Pelé ho rozdával plným přehrštím. Jménem FIFA chci vzdát hold fotbalovému králi a požádat všechny o minutu ticha,“ uvedl švýcarský funkcionář.

Očekával se i příchod nového brazilského prezidenta Luiza Inacia Lulu da Silvy. Pelému přišel vzdát úctu i jeho přítel a soudce nejvyššího brazilského soudu Gilmar Mendes.

„Jsou to velmi smutné okamžiky, ve kterých si naplno uvědomujeme, co legendární fotbalista Pelé znamenal pro Brazílii. V mé kanceláři visí dresy podepsané Pelémem i fotka, na které je v brankářském dresu,“ prozradil.

Rozloučení potrvá do úterý, když se procesí s rakví vydá ulicemi Sao Paula na hřbitov Memorial Necropole Ecumenica, kde Pelého pohřbí v úzkém rodinném kruhu, informovala o tom agentura AP.

Genius Pelé. I míč žádal krále o autogram
Pelého už déle trápily zdravotní problémy.

Před rokem ho začali léčit rakovinou tlustého střeva, v září 2021 podstoupil operaci a následně začal s chemoterapií.

Dříve měl problémy is páteří, koleny a absolvoval také operaci kyčle. Komplikace mu způsobily i žlučové kameny.

Pelé dovedl Brazílii k titulům mistra světa v letech 1958, 1962 a 1970. V 92 zápasech za národní tým dal 77 gólů, je historicky nejlepší střelec své vlasti společně s Neymarem a jediný hráč vůbec se třemi tituly z MS.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek